Leksykon polityki klimatycznej – już jest ! 

Pierwsza taka publikacja w Polsce!

Polityka klimatyczna jest jednym z ważniejszych tematów aktualnej debaty publicznej. Przygotowany Leksykon polityki klimatycznej wypełnia lukę z zakresu popularyzacji wiedzy o zmianach klimatu, łącząc wiedzę ugruntowaną naukowo z popularnonaukowym sposobem jej upowszechniania – przykładami, ciekawostkami i źródłami do dalszego pogłębiania zdobytych informacji.

Leksykon jest głosem szerokiego interdyscyplinarnego zespołu naukowców z różnych ośrodków naukowych, działających w różnych organizacjach: Sekcji Ochrony Klimatu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk. Swoją wiedzą i doświadczeniami wsparli nas również inni pracownicy naukowi z uczelni wyższych i instytutów badawczych.
Przygotowany przez liczne grono autorów Leksykon zawiera 84 hasła. Są one zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale także pod względem formy i charakteru opisu – jedne z nich są typowo naukowe, inne odnoszą się do pewnych zjawisk i ruchów społecznych, chcąc uchwycić fenomen wzrostu zainteresowania i zaangażowania społecznego w politykę klimatyczną.

Z recenzji:


Kluczowe wartości Leksykonu to:

  • Nowatorski charakter;
  • Interdyscyplinarność ujęcia;
  • Duża wartość z punktu widzenia popularyzacji nauki i wiedzy w zakresie zmian klimatu i polityki klimatycznej;
  • Inspirująca rola w zakresie integracji środowisk naukowych zajmujących się z perspektywy różnych dziedzin i dyscyplin nauki problematyką klimatyczną.

Prof. dr hab. Bogusław Fiedor, dr h.c.


Leksykon polityki klimatycznej to niezwykle interesująca praca, która stanowi istotny wkład w zrozumienie złożonego procesu tworzenia i wdrażania polityki klimatycznej. Autorzy w przystępny i systematyczny sposób przedstawiają kluczowe zagadnienia związane z tym tematem, co czyni książkę wartościowym narzędziem zarówno dla badaczy, jak i praktyków zajmujących się polityką klimatyczną.

Wartość publikacji zwiększa fakt, że opracowane hasła są nie tylko naukowe, ale także odnoszą się do bieżących zjawisk społecznych i ruchów klimatycznych, co pozwala na lepsze zrozumienie kontekstu polityki klimatycznej w dzisiejszym świecie.

Dr hab. Katarzyna Dośpiał-Borysiak, prof. UŁ